Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
W niedzielę, 1 marca Drużyna Reprezentacyjna Hufca wzięła udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierze Wyklęci są nazywani również Żołnierzami Niezłomnymi czy żołnierzami drugiej konspiracji.

Święto zostało ustanowione 3 lutego 2011 roku dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego podziemia w Polsce a obchodzone jest 1 marca. Wybór daty nie jest przypadkowy, tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

Siedleckie uroczystości dla Drużyny Reprezentacyjnej rozpoczęły się o 9:00 w Domu Harcerza. Był to czas na umundurowanie i przećwiczenie komend i ruchów doń wykonywanych. Po wszystkich ćwiczeniach i sprawdzeniu umundurowania drużyną przeszliśmy pod kościół Garnizonowy gdzie odbyła się Msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.

Po Mszy Św. Cały pochód z orkiestrą wojskową na czele udał się na Skwer Wileński pod pomnik poświęcony żołnierzom V i VI Brygady Wileńskiej AK. Tam został odegrany hymn państwowy. Oficer siedleckiego garnizonu odczytał apel pamięci a kompania honorowa salwą uczciła Żołnierzy Wyklętych. Delegacje szkół, partii, stowarzyszeń i organizacji złożyły wieńce. Uroczystości pod pomnikiem zakończył krótki koncert orkiestry oraz występ uczniów Publicznego Gimnazjum nr 3.

dh Eryk Ługowski
dowódca Drużyny Reprezentacyjnej