Dni Chorągwi Mazowieckiej w Radomiu 18-20.09.2015

Jedną z podstawowych cech wspólnoty jest TRADYCJA. Tak więc tradycją już stało się, że harcerze z Chorągwi Mazowieckiej spotykają się co roku, aby wspólnie rozpocząć rok harcerski. Tak stało się i tym razem. W dniach 18-20 września harcerze z całego Mazowsza opanowali piękny Radom!

XXIV Dni Chorągwi Mazowieckiej były o tyleż wyjątkowe, ponieważ nareszcie pojawiła się dość liczna reprezentacja naszego hufca! W obchodach wzięły udział 70 PDH Nienudni, patrol Niezwyczajni z PDHS przy Domu Harcerza, 14 PDW Ambulo i 60 DW Tehawanka. Co ciekawe i napawające dumą – każda z tych drużyn otrzymała tytuł Złotej Drużyny XXIV Dni Chorągwi Mazowieckiej! Ale, ale… jak do tego doszło?

Zostaliśmy podzieleni na gniazda – odpowiednio harcerskie, starszo harcerskie i wędrownicze, dzięki czemu mieliśmy okazję zawiązać znajomości i poznać specyfikę działania drużyn z naszych pionów metodycznych. Rozpoczęliśmy zlot różnorodnie, podczas gali na amfiteatrze czy w trakcie gier integracyjnych. Sobota natomiast była bardzo intensywnym dniem! Mieliśmy bogatą ofertę warsztatów do wyboru. Dzięki temu mieliśmy szansę zwiedzić Muzeum Wsi Radomskiej i samodzielnie zrobić bułeczki (i oczywiście je zjeść!), zabawić się w malarzy czy poznać działanie WOPR od kuchni. Wzięliśmy także udział w niekonwencjonalnej grze terenowej opartej na aplikacji, po której nogi odpadały nam od szukania kolejnych niesamowitych punktów w Radomiu, ale dzięki której poznaliśmy nie wszystkim znane fakty z historii tego miasta. Nasze zaangażowanie zostało docenione i dzięki temu uzyskaliśmy tytuły Złotych Drużyn. Radości było co niemiara!

Zwieńczeniem wspólnego spotkania był koncert zespołu Wszyscy Byliśmy Harcerzami (który gościł również w Siedlcach :) ). Bawił się każdy! Potraciliśmy głosy od wspólnego śpiewania, ale dzięki temu mięliśmy okazję wspólnej, fantastycznej, rockowej zabawy z innymi harcerzami!

Pomimo deszczu pierwszej nocy i ogromnego zmęczenia, wróciliśmy szczęśliwi! Naprawdę szczęśliwi! W tym roku Dni Chorągwi Mazowieckiej gościły naszą skromną, czterodrużynową reprezentację. Mamy nadzieję, że za rok uda się nam zachęcić Was do wzięcia udziału w tej fantastycznej przygodzie i wybierzemy się liczną grupą do Ciechanowa, bo właśnie tam rozpoczniemy kolejny rok harcerski!

Wyjazd poza środowisko hufcowe to nie tylko przygoda, znajomi i wspomnienia na lata, ale także motywacja do działania i zdobywanie nowych doświadczeń. Jest to cenny bagaż dla każdego zucha, harcerza czy instruktora. Związek Harcerstwa Polskiego daje nam taką możliwość rozwoju i spędzania czasu, dlatego korzystajmy z niej!

No cóż… rok harcerski na skalę chorągwianą rozpoczęty, zaraz rozpoczniemy go w naszym, dobrze znanym gronie, dlatego też z harcerskim pozdrowieniem CZUWAJ i do zobaczenia już za tydzień!

pwd. Magdalena Szczerbaciuk HO
drużynowa PDHS Niezwyczajni