40 Zjazd ZHP w Warszawie  7-10.12.2017

Zjazd ZHP jest doświadczeniem, którego powinien doświadczyć każdy instruktor. Każdy z nas powinien zmierzyć się ze świadomością, że z jego udziałem podejmowane są najważniejsze decyzje w naszej organizacji. Ja miałam tę możliwość, za co dziękuję instruktorom Hufca „Podlasie” w Siedlcach i Hufca „Mazowsze” w Mińsku Mazowieckim.

40. Zjazd ZHP odbył się w dniach 7-10.12.2017 r. w Warszawie. Jego głównym zadaniem był wybór nowych władz naszej organizacji. Wraz z innymi instruktorami dokonaliśmy wyboru naszych przedstawicieli, którzy będą decydować o kształcie harcerstwa przez najbliższe cztery lata. Czas zweryfikuje, czy rzeczywiście był to dobry wybór. Moim zdaniem, pod tym względem ten zjazd był wyjątkowy – nie wybieraliśmy „mniejszego zła”. Wybieraliśmy pomiędzy dobrym, a dobrym. Każda z kandydujących opcji była ciekawą perspektywą dla naszego Związku. Osobiście mam nadzieję, że mając na względzie dobro całej organizacji, uda nam się połączyć wszystkie dobre rozwiązania i prowadzić ZHP ku rozwojowi. 

Chciałabym natomiast odnieść się do kulis zjazdu z perspektywy delegata. Wyniki każdy z nas może sprawdzić w Internecie, jednak nie każdy miał szansę być na miejscu, ani przygotowywać się do tego wydarzenia wcześniej. Przede wszystkim, jak wspomniałam na wstępie, uważam, że każdy instruktor ZHP powinien mieć możliwość zmierzyć się ze świadomością tego, że jest jedną z tych osób, które podejmują aktualnie najważniejsze decyzje w naszej organizacji. Jest to uczucie bardzo pozytywne, ale również ogromna odpowiedzialność. Tym bardziej, że jako delegat, nie reprezentuje wyłącznie siebie – reprezentuję środowisko, które mnie wybrało. W naszym przypadku dwa ościenne hufce – „Podlasie” w Siedlcach, który jest moim rodzimym hufcem oraz „Mazowsze” w Mińsku Mazowieckim. W związku z tym, przed Zjazdem bardzo aktywnie starałam się poznać zdanie społeczności instruktorskiej. Spotkałam się zarówno z instruktorami z Siedlec, jak i z Mińska Mazowieckiego. Do tej pory czuję jednak pewien niedosyt. W tym miejscu dziękuję jednak tym instruktorom, którzy aktywnie zaangażowali się razem ze mną w przygotowania do Zjazdu. Cieszę się, że nie byli to jedynie instruktorzy z Siedlec. Czułam ogromne wsparcie również z hufca, z którym niestety rzadko współpracujemy (choć czuję, że wspólnie idziemy ku dobremu). 

Ze Zjazdu ZHP wynoszę również mnóstwo refleksji i motywacji do dalszej pracy. Nie był to bowiem tylko czas głosowań – był to czas dyskusji, zarówno plenarnych, jak i kuluarowych. Miałam szansę poznać bliżej wiele fantastycznych, aktywnych, zaangażowanych osób i wymienić się doświadczeniami na temat pracy w naszych środowiskach. Było to bardzo cenne przeżycie i bardzo się cieszę, że i taką możliwość wraz z kredytem zaufania otrzymałam. W moim odczuciu również większość dyskusji plenarnych odbywała się na naprawdę wysokim i merytorycznym poziomie, co świadczy o tym, że pomimo coraz niższego średniego wieku delegatów, potrafimy się naprawdę rzetelnie do niego przygotować. W tym miejscu chciałabym rozwiać wątpliwości, jakoby praca delegata opierała się jedynie na pojechaniu na Zjazd. Przed właściwym wydarzeniem organizowane są zbiórki delegatów (brałam udział w zbiórce organizowanej w Warszawie), delegaci kontaktują się ze swoimi środowiskami i przedstawiają przedmiot Zjazdu, aby wypracować wspólne stanowisko, pracują nad uchwałami, biorą udział w licznych spotkaniach. Tak było i w moim przypadku i uważam, że cały ten proces bardzo poszerzył moje horyzonty, ale również pomógł się otworzyć na innych, na inne doświadczenia, na inne środowiska, na inne problemy. 

Mówiąc o Zjeździe ZHP nie sposób nie wspomnieć o ogromnym nakładzie pracy, który został włożony ze strony organizatorów. Składam ogromne ukłony dla całego sztabu organizacyjnego, który sprawił, że każdy z delegatów mógł czuć się komfortowo, pomimo narastającego zmęczenia psychicznego i fizycznego (bez obsuwy czasowej niestety się nie obyło). To właśnie ci ludzie dbali o to, aby niczego nam nie brakowało do późnych godzin nocnych, podczas których nadal intensywnie pracowaliśmy. To właśnie oni dbali o sprawny przebieg organizacyjny Zjazdu już na długo przed jego rozpoczęciem. Jestem pod ogromnym wrażeniem wykonanej przez nich pracy i bardzo za nią dziękuję. 

Na sam koniec czuję się zobowiązana zapewnić, że jestem otwarta na wszelkie pytania. Jak już wspomniałam, jestem reprezentantem dwóch środowisk i wiem, że wychodząc ze Zjazdu, moja rola się nie zakończyła. Z przyjemnością rozwieję wszelkie wątpliwości i wezmę udział w kolejnych cennych instruktorskich dyskusjach.

Raz jeszcze dziękuję za możliwość przeżycia tego doświadczenia. Czuwaj! Do zobaczenia na harcerskim szlaku!

phm. Magdalena Szczerbaciuk
Zastępca Komendanta Hufca „Podlasie” ds. programu i pracy z kadrą
Delegat na 40. Zjazd ZHP
Delegacji Chorągwi Mazowieckiej na 40. Zjazdzie ZHP 
Wyniki wyborów dokonanych podczas zjazdu:

Główna Kwater ZHP:
hm. Anna Nowosad – Naczelniczka ZHP,
hm. Lucyna Czechowska – zastępczyni Naczelnika ZHP ds. wychowania,
hm. Karol Gzyl – zastępca Naczelnika ZHP ds. rozwoju,
hm. Paweł Marciniak – skarbnik ZHP,
hm. Justyna Sikorska – zastępczyni Naczelnika ZHP ds. organizacyjnych,
hm. Łukasz Czokajło – członek GK ZHP ds. wizerunku, komunikacji i relacji zewnętrznych,
hm. Aleksandra Klimczak – członkini GK ZHP ds. finansowania organizacji,
hm. Joanna Skupińska – członkini GK ZHP ds. pracy z kadrą.

Rada Naczelna ZHP:
hm. Marcin Adamski – Chorągiew Stołeczna,
phm. Karol Bikowski – Chorągiew Białostocka,
hm. Wojciech Cabaj – Chorągiew Kujawsko – Pomorska,
hm. Stanisław Dubiel – Chorągiew Dolnośląska,
phm. Michał Dymek – Chorągiew Lubelska,
pwd. Łukasz Fabich – Chorągiew Ziemi Lubuskiej,
hm. Patrycja Gołębiowska – Chorągiew Krakowska,
phm. Magdalena Łuszcz – Chorągiew Krakowska,
hm. Adam Hadław – Chorągiew Podkarpacka,
hm. Magdalena Górna – Prudel – Chorągiew Śląska,
phm. Anna Hawrylak – Chorągiew Podkarpacka,
hm. Gabriela Jaskulska – Chorągiew Wielkopolska,
hm. Ilona Jaworska – Chorągiew Mazowiecka,
hm. Rafał Jurczyk – Chorągiew Warmińsko – Mazurska,
hm. Agnieszka Kępa – Chorągiew Zachodniopomorska,
hm. Łukasz Kochowski – Chorągiew Gdańska,
hm. Robert Konarski – Chorągiew Mazowiecka,
hm. Katarzyna Kurowska – Chorągiew Łódzka,
hm. Michał Landowski – Chorągiew Stołeczna,
hm. Paulina Lew – Chorągiew Dolnośląska,
hm. Mariusz Maciów – Chorągiew Śląska,
hm. Adam Malarz – Chorągiew Śląska,
hm. Artur Ośko – Chorągiew Opolska,
hm. Wojciech Pietrzczyk – Chorągiew Kielecka,
hm. Dariusz Potasznik – Chorągiew Wielkopolska,
hm. Andrzej Sawuła – Chorągiew Gdańska,
hm. Ewa Sidor – Chorągiew Stołeczna,
hm. Jarosław Słoma – Chorągiew Kujawsko – Pomorska,
hm. Maciej Siwiak – Chorągiew Wielkopolska,
hm. Tomasz Tomczyk – Chorągiew Łódzka.

Naczelny Sąd Harcerski:
hm. Janina Nowaczyk,
hm. Mirosław Froń,
hm. Maciej Grzemski,
hm. Grzegorz Handorf,
hm. Piotr Jurczak,
hm. Paweł Miłobędzki,
hm. Adam Myszk,
hm. Jan Orgelbrand,
hm. Krzysztof Pater,
hm. Tomasz Rawski,
hm. Tadeusz Walaszek.

Centralna Komisja Rewizyjna:
hm. Marta Bajrakowska-Syrek,
hm. Ludwika Dębicka,
hm. Paweł Lipiński,
hm. Krzysztof Osmański,
hm. Andrzej Przybyła,
hm. Krzysztof Rudziński,
phm. Robert Kubiczek,
hm. Maciej Wlazło,
hm. Anna Piekarz,
hm. Waldemar Dolata.

Źródło: https://zhp.pl/2017/40-zjazd-zhp-zakonczony-wytyczono-nowe-tory-dla-organizacji/, https://zhp.pl/2017/wybor_wladz/
Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW